El is felejtettem egy nagyon fontos dolgot megírni, mégpedig a címem. Van saját postaládám, és a valakinek van kedve rendes levelet írni, akkor ne habozzon, hanem ragadjon tollat és írjon. A címem: Mucsi Brigitta, Résidence Europa, 5 allée Thierry d'Argenlieu 37000 Tours, France.
Na, a mai témám címe a közlekedés, és erről már régóta szerettem volna írni, mert eléggé más bizonyos szempontból, mint nálunk. Nálunk ugyanis - véleményem szerint - autócentrikus a közlekedés. Az auós van a középpontban, a többiek (busz, bicikli, gyalogos) igyekeznek őket elkerülni és épségben megúszni a közlekedést. Itt pont fordítva van a dolog: a középpontban a gyalogos és a biciklis áll, rájuk kell a leginkább tekintettel lenni. Ez azért is furcsa, mert az általánosan bevett közlekedési eszköz az autó, rengeteg autós van és kevesebb a gyalogos meg az olyan, aki busszal közlekedik.
A gyalogosnak ugyanis majdnem mindent szabad. Őt nem köti szinte semmi. Első napokban nagyon furcsa volt, hogy még a piros lámpa se köti őket. Ha a gyalogosnak piros van, de azautó még szerinte messze van, akkor elindul a pirosban is, az autós meg ha mégis utolérné, nyugodtan megvárja, míg a gyalogos átér, mégcsak nem is jelez neki, hogy te hülye, hát pirosban mész át! Ez elsőre nagyon furcsának hangzik (meg főleg vakmerőnek), pedig így van, most már én is így közlekedek :) A zebránál meg a gyalogosnak le se kell lépnie a járdáról, már előtte meg kell állnia az autósnak. Én már többször is jártam űgy, hogy még csak mentem a zebra felé, de már megállt az autós, holott még nyugodtan elmehetett volna előttem. Sőt, úgy is jártam, hogy mentem a zebránál, aztán megálltam, mert láttam, hogy nagy sebességgel jön az autó, ez nem áll meg. Persze lassított, és még idegesen integetett is nekem, hogy miért nem indultam el már korábban, akkor nem kellett volna neki annyira lelassítania! Szóval ez elég furi, de meg leeht szokni :) Ja, és mivel rengeteg a biciklis, ez természetesen rájuk is vonatkozik, őrájuk is mindig tekintettel vannak az autósok. Ezt a mentalitást igazán meghonosíthatnánk otthon is :)
És akkor a buszokról. Tours kb. akkora város, mint Pécs, talán picit nagyobb. Napközben a főbb vonalakon sűrűn járnak a buszok, 5-10 percenként mennek. A jegy az elég drága, meg a bérlet is, bár ha így haladunk otthon, sztem hamar utolérjük ezeket az árakat :( Itt megvalósították azt, amitől otthon mindenki retteg: csak az első ajtón lehet felszállni. Jegyet is csak vagy a jegypénztárban, vagy a buszsofőrnél lehet venni, újságárusnál nem (irigyled őket, igaz, Apu? :)) A bérlethez egy külön kis szerkentyű van, ahova a bérletet fel kell mutatni, ami olyan, mint egy telefonkártya és fényképes, és ha érvényes a bérleted, akkor csipog. Egyébként annak ellenére, hogy csak az első ajtón lehet felszállni, nem sokkal lassabb a közlekedés. Ennek talán oka az, hogy kevesebben buszoznak, mint nálunk (bár az egyetemi buszra rengeteg diák száll fell), meg ezek olyan "kombinó"-buszok, vagyis nem kell olyan magas lépcsőket megmászni, mint odahaza. Ja, és mivel az első ajtónál nem lehet leszállni, ezért az öreg nénikék is hátrább mennek, és nem állnak akadályt az első ajtónál. Amúgy is sokkal türelmesebbek, mint mi közlekedés terén. Itt pl. olyan nem fordulhat elő olyan, hogy valaki orra előtt a buszsofőr becsukja az ajtót. Sőt, ha már be is csukta, és mondjuk piros lámpája van, akkor is lehet neki jelezni, hogy te fel szeretnél szállni, és akkor is köteles kinyitni az ajtót. Meg két buszsofőr pl. az egyik megállónál váltja egymást, ezen is először teljesen ledöbbentem. Ja, és a hátsó ajtókat mindenki maga nyitja ki, csak azért kell jelezni, hogy az adott buszmegállóban álljon meg a busz. A másik oka, hogy nem alssú a buszközlekedés, az az, hogy rengeteg a külön buszsáv, amivel gyorsítani lehet a közlekedést. Meg sok helyen oda is behajthatnak a buszok, ahova az autók nem.
Ami viszont már nem annyira jó, az az, hogy este fél9-kor elmennek az utolsó buszok, és 9-től az éjszakai járatok járnak, amiből 2 vagy 3 db van. Szerencsére az éjszakai buszokra is jó a bérlet, nem kell külön jegyet venni. Ezek az éjszakai buszok is azonban csak hajnali 1-ig járnak, utána úgy tudom, hajnali 5-ig nem megy semmi. A másik, amikor meghall a közlekedés, az vasárnap. az első busz reggel 9 és 10 között megy, és a járatoknak csak a fele jár csak, azok is óránként, kétóránként. Ez a vasárnapi behalás azonban nem csak a közlekedésben van jelen, de más területeken is. Vasárnap nincsenek nyitva boltok (vagy csak nagyon ritka), újságárusok, sőt, sok étterem is ezzel reklámozza magát, hogy ő vasárnap is nyitva van.
Na, asszem erről most ennyi. Ebben a témában egyébként különössen érdekel a véleményetek, habár nem vagytok itt, de hogy mit gondoltok róla, úgyhogy tessék csak bátran írni :)
Sok puszi
Gitta
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Anya 2007.10.01. 18:53:41
Azért csak vigyázz a piros lámpánál.